

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 5.85 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.074 g |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.335 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.4 A |
| Rds On Max | 56 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 6.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 19 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 2.9 ns |
| Rise Time | 1.4 ns |
| Gate Charge | 21 nC |
| Drain to Source Resistance | 46 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 10 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 150 V |
Stock: 1171
Distributors
pcbx
Unit Price$1.19155
Ext.Price$1.19155
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.19155 | $1.19155 |
| 10 | $0.97987 | $9.79870 |
| 25 | $0.89214 | $22.30350 |
| 50 | $0.81226 | $40.61300 |
| 100 | $0.73953 | $73.95300 |
| 300 | $0.70908 | $212.72400 |
| 500 | $0.67987 | $339.93500 |
| 1000 | $0.65397 | $653.97000 |
